Bugun...Uyurken horluyor musunuz?, Gündüz aşırı uyku haliniz var mı?

Tarih: 12-02-2016 12:37:48 + -


Prof. Dr. Mehmet Karadağ, obezitenin Türkiye'de hızla artan bir sağlık sorunu olduğunu dile getirdi.


Uyurken horluyor musunuz?, Gündüz aşırı uyku haliniz var mı?

 Karadağ, ilgili düzenlemenin hazırlık aşamasında uyku apnesi  sendromunun en sık kimlerde görüldüğü konusunun araştırıldığını aktardı.

Sonuç olarak bu rahatsızlığın obezlerde yani aşırı kilolu kişilerde  görüldüğünün belirlendiğine değinen Karadağ, şunları kaydetti:

 "Tüm obezlerin neredeyse üçte birinde uyku apnesi sendromu görülüyor.  Kişilerin beden kitle indeksi 30'un üzerinde ise obezdir ancak yasa koyucular  gerek uyku laboratuvarlarının sayısının azlığı gerekse bu riskin obezite arttıkça  daha fazla arttığından esinlenerek beden kitle indeksini 33 olarak  değerlendirmişler. Beden kitle indeksi 33'ün üzerinde olan tüm kişiler, sürücü  belgesi alacaksa ya da belgesini yenileyecekse mutlaka bir uyku laboratuvarına  yatıp polisomnografi yaptırmak zorunda. Bu hesaplamaya göre 1,70 metre boyunda  olan bir kişinin beden kitle indeksinin 33’ün üzerinde olabilmesi için kilosunun  95 olması gerekiyor. Yani 1,70 boyundaki bir kişi 95 kilonun üzerindeyse  sürücü belgesi almak ya da yeniletmek için alacağı sağlık raporunda mutlaka  polisomnografi yaptırmak zorunda."

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, obezitenin Türkiye'de hızla artan bir sağlık  sorunu olduğunu dile getirdi.

En son 2014 yılında yapılan araştırmada, Türkiye'de 15 yaş üstü  erişkinlerin tümünde yüzde 19,9 oranında obezite sorunu bulunduğunu söyleyen  Karadağ, sürücü belgesi bulunan kişi sayısının ise 25 milyonu aştığı bilgisini  verdi.

 "Obezler bir an önce uyku laboratuvarına başvursun"

Karadağ, Türkiye'de uyku laboratuvarı sayısının zamanla artmasına  rağmen yeterli gelmediğini ifade etti.

Sürücü belgesiyle ilgili düzenlemeden dolayı bu merkezlere ihtiyacın  da artacağını vurgulayan Karadağ, "Şu anda bir hasta uyku laboratuvarına müracaat  ettiğinde bekleme süresi 6 aydan 2 yıla kadar uzamış durumda. O yüzden, sürücü  belgesini yenileyecek obez kişilere, mutlaka bir an önce uyku laboratuvarına  başvurarak polisomnografilerini yaptırmalarını tavsiye ediyorum. Bu çok önemli  çünkü beden kitle indeksi 33'ün üzerinde olanlar polisomnografi ile uyku apnesi  sendromu olmadığını gösterir belge olmadan ehliyet alamayacak" diye konuştu.

Uyku apnesinin ağır ya da orta derecede çıkmasının yanı sıra  gündüz uyuklama hali tespit edilenlerin tedavi görmeden sürücü  belgesi alamayacağı uyarısında bulunan Karadağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu kişilerin mutlaka maskeyle solunum tedavisi (PAP)  cihazlarını kullandığını ve bu cihazları kullanırken apne-hipopne indeksinin  15'in altına indiğinin gösterilmesi gerekiyor. Bu cihazların hepsinin bir hafıza  kartı var. Bu cihazların içindeki hafıza kartı, cihaz ne zaman açılmış ve kaç  defa kullanılmış ise bize onu gösteriyor. Biz birinci ve üçüncü ay ile bir yılın  sonunda bu hastaları davet ediyoruz. Dünyadaki standart, bu cihazın bir yıl  içerisinde en azından bin 200 saat kullanılması. Yani kişiler,  cihazı kullandıklarını, apnelerinin kontrol altına alındığını kanıtlayan  kişiler ehliyetlerini alabilecek."
Editör: onur akbarlas

Bu haber 765 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI