Bugun...Üçüncü Köprü geçiş ücretleri

Tarih: 09-03-2016 13:26:50 + -


Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları Toplantısına katılan Yıldırım, toplantının açılışından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı


Üçüncü Köprü geçiş ücretleri

Yıldırım, Üçüncü Köprünün geçiş ücretlerinin gündeme geldiğine ilişkin bir soruya karşılık, Üçüncü Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolunun kullanımıyla ilgili sözleşme imzalanırken rakamların belirlendiğini söyledi."Köprüyü devletin bütçesinden yapmıyoruz, bunun bir maliyeti var. Bu maliyet de köprüyü kullanan araçlardan ücret almak suretiyle karşılanacak" diyen Yıldırım, burada şaşırılacak veya yadırganacak bir şey olmadığını dile getirdi. Yıldırım, "Paranız varsa bütçenizden yaparsınız o bedeli sübvanse edersiniz. Eğer yeterli kaynağınız yoksa özel sektörle bir ortaklık şeklinde yaparsınız ve biran önce bu hizmet devreye girer ve ondan da İstanbul gibi dünya şehrine büyük araçların girmesinden ve trafik sıkıntısından kurtulmuş olursunuz" diye konuştu.Projenin çok başarılı olduğunun altını çizen Yıldırım, köprünün dünyada rekor sürede yapıldığını anlattı.Yıldırım, "Köprünün devreye girmesiyle beraber İstanbul'da zaman kaybından, trafik sıkışıklığındaki yakıt kaybından yılda 3 milyar lira tasarruf sağlanacak. Bunu göz önüne aldığınızda 2 yıl içerisinde köprü bedavaya geliyor. Şunu da vatandaşlarımızın bilmesini isterim; En pahalı hizmet olmayan hizmettir" ifadelerini kullandı.

 "Özbekistan ve Türkmenistan da konseye üye olsun"

Bir gazetecinin "Özbekistan ve Türkmenistan ulaştırma altyapısı açısından kendi çaplarında güzel işler yapıyorlar. Fakat Türk Konseyine üye değiller. Bu yönde bir çağrıda bulunur musunuz?" şeklindeki sorusuna karşılık, Yıldırım, bölgede bulunan bütün ülkelerin konseye üye olmasını istediklerini bildirdi.Yıldırım, bu ülkelerin Türk Konseyine üye olmaları durumunda ulaşım, enerji, turizm gibi birçok alanda enerjilerin potansiyellerin birleşmesiyle daha iyi sonuçlar elde edilebileceğini kaydederek, bu bağlamda her zaman davetlerinin geçerli olduğunu aktardı.Bu ülkeler konseye dahil olmasa da ortak çalışmalarının devam edeceğini dile getiren Yıldırım, ülkeler bazındaki ticaretin gelişmesi konusunda da çalışmaların ikili olarak süreceğini aktardı.Yıldırım, Türkiye'nin dünyada yardım yapan ülkeler sıralamasında ilk 3'te yer aldığını belirterek, 6 milyar doların üzerinde yardım yapıldığını söyledi.Türkiye'nin sadece bu bölgeye 2004 yılından beri 1,8 milyar dolarlık resmi yardım yaptığı bilgisini veren Yıldırım, "bu da bölgeye verdiğimiz önemin en açık bir göstergesidir" dedi.
Editör: onur akbarlas

Bu haber 862 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI