Bugun...Suudi Arabistan-Hizbullah gerilimi

Tarih: 03-03-2016 18:04:52 + -


Suudi arabistan'ın en önemli aktörleri arasında yer aldığı, petrol zengini Batı yanlısı altı ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmesi oldu.


Suudi Arabistan-Hizbullah gerilimi

Lübnan'daki Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Araştırmacısı Emekli  Tuğgeneral Hişam Cabir, Hizbullah Genel Sekreteri HASAN Nasrallah'ın yakın  zamanda yaptığı konuşmasında grubunun "Suudi Arabistan'ın karşısında yer alan  eksende bulunduğunu söylemesinin" KİK'in Hizbullah ile ilgili adımında etkili  olduğunu belirtti.

Körfez ülkeleriyle Hizbullah arasındaki savaşın artık daha da  netleştiği değerlendirmesinde bulunan Cabir, "(KİK'in Hizbullah'ı terör örgütü  ilan etmesi) Suudi Arabistan'ın Hizbullah'ı bir numaralı düşman olarak gören  siyasetiyle örtüşen, bilinen ve beklenen bir karardır. Gayri resmi olarak devam  eden politikanın resmi olarak ilan edilmesidir" dedi.  Körfez ülkelerinin  Hizbullah'ı askeri olarak hedef alması ihtimalinin zayıf olduğunu savunan Cabir  şunları kaydetti:  "Bu karar, Hizbullah'ı İslam koalisyonunun hedef  listesine koyar. Ancak ben bunun sahada gerçekleşebileceğine inanmıyorum. Çünkü  bu koalisyon, ABD’nin onayı olmadan operasyonlarını gerçekleştirmez. ABD de  Hizbullah’ı terör örgütü saymasına rağmen Hizbullah'ın vurulmasına izin  vermeyecektir. Hizbullah'ı vurmak İran'ı vurmaktır."  ABD ve Rusya'nın  Suriye'de vardığı ateşkeste, DAEŞ ve Nusra Cephesi'ni terör örgütü kabul ederek  ateşkese dahil etmediğini hatırlatan Cabir, Nusra'nın farklı kesimler tarafından  üzerinde tartışma olan "gri" bir bölgede kaldığını söyledi.  Cabir,  Körfez ülkelerinin bu kararının Hizbullah'ı da bu "gri bölgeye" iteceğini ve  örgütün, söz konusu ülkelerce Rusya ile "müzakere kartı olarak kullanılacağını"  sözlerine ekledi.

"Hizbullah İslam koalisyonunun hedefinde olacak"

Yakın Doğu ve Körfez Askeri Araştırmaları Merkezi'nde (INEGMA) Askeri  Uzman Riyad Kahveci ise Suudi Arabistan'ın açıkladığı ve otuzdan fazla ülkenin  yer aldığı "Teröre karşı İslam koalisyonunun" Suriye ve Irak'ta operasyonlara  başlaması halinde, Hizbullah milislerinin de hedef listesinde yer alacağını  belirtti.

Kahveci, "Hizbullah, İslam koalisyonunun hedefinde olacak. Tıpkı  Rusya'nın ılımlı muhalifleri kendi terör tanımına göre vurduğu gibi Körfez  ülkeleri de kendi terör tanımlarına göre Hizbullah'ı vuracaktır" görüşünü dile  getirdi.

Söz konusu kararın Hizbullah'a maddi olarak zarar vermeyeceğini  savunan Kahveci, Hizbullah ile askeri ya da resmi ilişkisi bulunan herkesin  özellikle söz konusu ülkelerde terör örgütü üyesi muamelesi görebileceği yorumunu  yaptı.

KİK'ten dün yapılan yazılı açıklamada, Hizbullah'ın tüm yöneticileri,  ona bağlı ve ondan doğan örgütlerle beraber terör örgütü olarak ilan edildiği  bildirilmiş, KİK'te uygulanan terörle mücadele kanunları ve buna benzer  uluslararası kanunlar çerçevesinde gerekli adımların atılacağı kaydedilmişti.

Arap Birliğinin İçişleri Bakanları düzeyinde Tunus'ta gerçekleştirdiği  toplantıda da birlik, tarihinde ilk kez Hizbullah'ı terör örgütü şeklinde  nitelendirerek, "Arap İçişleri Bakanları Kurulu, terörist Hizbullah örgütünü bazı  Arap ülkelerinde toplumsal barışı ve güvenliği sarsan tehlikeli çalışmaları ve  uygulamalarından dolayı kınıyor" ifadelerinin yer aldığı bir açıklama  yayımlamıştı.
Editör: onur akbarlas

Bu haber 1026 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI