Bugun...Öldüren ‘Allahuekber’ diyor ölen ‘Allahuekber’ diyor..

Tarih: 02-03-2016 16:43:46 + -


Erdoğan, "Bölge halkının, Kürt kardeşlerimin, böyle terör kokan, teröre davet kokan bir çağrıya 'evet' diyeceğine inanmıyorum.


Öldüren ‘Allahuekber’ diyor ölen ‘Allahuekber’ diyor..

Cumhurbaşkanı Erdoğan Nijerya Devlet Başkanı Muhammad Buhari ile ortak basın toplantısı düzenledi

Abuja, 2 Mart (DHA) – Batı Afrika turunun üçüncü durağı Nijerya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Nijerya Devlet Başkanı Muhammad Buhari ile baş başa ve heyetler arası ikili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Demirtaş’ın Sur’da yaptığı çağrıyla ilgili bir gazetecinin sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

"Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın Kürt kardeşlerimin böyle terör kokan, teröre davet kokan bir çağrıya evet diyeceğine inanmıyorum. Yine bunun yanında özellikle de bunun için birilerinin suç duyurusu yapmasına gerek yok. Her şey açık, net ortada ve bu savcılıklara bir davettir. Savcıların da kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ülkemi karıştırmaya, ülkemin huzurunu karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur."

Konuşmasının başında Nijerya’daki terör olaylarına da değinen Erdoğan, terörle mücadele konusunda Nijerya ile işbirliği yapmaya her zaman hazır olduklarını söyledi. Erdoğan şöyle konuştu:

"Uzun zamandır terörle mücadele eden bir ülke olarak Nijerya’da yaşanan her saldırı bizim de yüreğimizi derinden dağlıyor. 31 Ocak ve 9 Şubat’taki insanlık dışı eylemler dolayısıyla bir kez daha şahsım, milletim adına başsağlığı dileklerimizi iletmek istiyorum. Bu eylemler terörün kanlı yüzünün dünyanın her yerinde aynı olduğunun bir başka delilidir. Bizi üzen bir şey bir Müslüman olarak özellikle var. Irak’a bakıyoruz, Suriye’ye bakıyoruz, Nijerya’ya bakıyoruz Yemen’e bakıyoruz: Öldüren ‘Allahuekber’ diyor ölen ‘Allahuekber’ diyor.. Çünkü terörün dini yoktur milleti yoktur. Terör örgütleri arasında asla ayrım yapılmasını tasvip etmiyoruz. Terörün bir dinle, inanç grubuyla veya etnik unsurla irtibatlandırılması ancak teröristlerin ekmeğine yağ sürecektir."

Konuşmasında Nijerya ile ilişkilerimizin kökeninin 16. Yüzyıla dayandığını ifade eden Erdoğan, Nijerya’nın bölgede önemli bir aktör haline geldiğin söyledi. Bir Nijerya atasözüne atıfta bulunarak "Gerçek dostumuzu iki elimizle birden tutuyoruz" diyen Erdoğan, "Parlamentolarımız arası ilişkilerimizi geliştirmemizin önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Erdoğan ikili görüşmelerde bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını belirtti.
Editör: onur akbarlas

Bu haber 585 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI