Bugun...En pahalı karar ev alma kararıdır...

Tarih: 09-03-2016 15:37:57 + -


İnşaat sektörü genç bir sektör. Banka kredi faizlerinin düşüşüyle beraber eskiden emekli kapitaliyle alınan ev artık banka kredisine konu olunca önce al sonra öde dönemi başlıyor.


En pahalı karar ev alma kararıdır...

 Ağaoğlu Şirketler Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Önder Halisdemir, "Müşteri ne kadar dijital ise biz de o kadar dijitaliz. Sanal gerçeklik ile müşterinin evin içinde dolaşacağı, tecrübeleri deneyimleyeceği olanaklar oluşturduk" dedi.

Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde "Dijital Şirketler" başlıklı CEO Club toplantısı gerçekleştirildi.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy'un moderatörlüğünde yapılan toplantıda konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Halisdemir, inşaat sektörüne dönüştürücü etkide bulunduklarını belirterek, yaptıkları çalışmaların sektördeki oyuncular tarafından takip edildiğini kaydetti.

Halisdemir, üretim tarafında çok dijital olduklarını ifade ederek, şunları söyledi: "İnsan güvenliğinin söz konusu olduğu bir sektörde bütün ölçümler, rüzgarın akışı, hassasiyet testleri, simülasyonları dijital bir ortamda yapılıyor ama uygulamanın işçilerle yapılıyor olması sektörün dijitalliğine gölge düşürmemeli. İşin yönetim, sevk ve idare kısmında ise giderek dijitalleşiyoruz. Müşteri ne kadar dijital ise biz de o kadar dijitaliz.

Sektörün dediği önemli unsur olarak biz önce projeyi müşterinin karşısına koyuyoruz, bunu da eskiden maketler ile yapıyorduk. Sanal gerçeklik ile müşterinin evin içinde dolaşacağı, tecrübeleri deneyimleyeceği olanakları oluşturduk. Diğer taraftan biz tesislerin yönetimi konusunda güçlü bir firmayız. Sitelerimizde oturanların site hizmetleriyle etkileşime geçebilmeleri için birtakım olanaklar gerçekleştirdik."

Şu anda ev ile etkileşimi artırma üzerine çalıştıklarını anlatan Halisdemir, "Ev ile etkileşim kısmında inşaat safhasında Vodafone ile fiberleri döşüyoruz. Hayatımızı yöneten telefon ile evi de etkileşimli hale getirirsek, yalnızca enerji verimi, ışıkları açıp kapamadan ziyade mesela evi romantik moda, maç izleyeceğimiz ortama geçirebileceğimiz bir etkileşimden bahsediyorum" dedi.

Halisdemir, bu kapsamda Ar-Ge ortamı tesis ettiklerini aktararak, bu konuda inovasyonların önünün açılması gerektiğini, bunları biraz daha kurumsallaştırarak devam edeceklerini dile getirdi.

Bankalar ve GSM şirketlerinin tüketicileri dijitalleştirdiğini dile getiren Halisdemir, onların kaldığı yerden adaptasyon deneyimini kendi işlerine taşıdıklarını söyledi.
Halisdemir, sıcak satış anında satış aurasını oluşturmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Halisdemir'in "İnsanın hayatında verdiği en pahalı karar ev alma kararıdır, tabii eş alma kararı diyenlerde vardır" şeklinde espri yapması üzerine salonda gülüşmeler oldu.
İlk evi olanların heyecan ile yatıp kalktığına, birden fazla evi olanlarda o heyecanın daha az olduğuna dikkati çeken Halisdemir, sözlerine şöyle devam etti:

"Tam da deneyimlediğim şeyi aldım' demeleri bizim gibi firmalar için önemli. İnşaat sektörü genç bir sektör. Banka kredi faizlerinin düşüşüyle beraber eskiden emekli kapitaliyle alınan ev artık banka kredisine konu olunca önce al sonra öde dönemi başlıyor. Sektördeki şirketler daha fazla üretim odaklı çalışıyor. Ben giderek 2016 yılında bazı deneyimleri yaşatacağımızı düşünüyorum ama 2017'den itibaren daha fazla etkileşimli hale geleceğiz."

Katılımcılardan birinin, kişisel ihtiyaçlara hitap eden konutların olup olamayacağına yönelik soru üzerine Halisdemir, üretim yapacakları bölgenin talebini almak için anket firmalarından istifade ettiklerini belirterek, "İskandinav ülkelerinde gördüğümüz hareketli ünitelerle farklı kişisel alanlar yaratılıyor. Türkiye'deki üretim talebini önceden anlama, mesela geniş ailenin olduğu yerlerde 3+1, 4+1, 5+1 gibi stoklar üretiyorsunuz. Ofis yoğunluklu bölge ise 1+1, 2+1 gibi üretim yapıyorsunuz. Bizim açımızdan da baştan ne kadar iyi bilinirse bizim işimizi kolaylaştıracak bir konu. Tüketici alım kararını verdiğinde sınırlı etkileşim var. Biraz malzeme endüstrisindeki gelişim ile bunların bize yansımasını takip edeceğiz" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin konut sektörünün gidişatına yönelik sorusu üzerine Halisdemir, Türkiye'de konut almanın, ihtiyaç ve yatırım açısından önemine işaret ederek, gayrimenkuldeki yukarı gidiş hızının bazen azalsa da yukarı yönü gösterdiğini söyledi.

Halisdemir, banka kredi faizlerini sabit tutulması için imkan sağladıklarını ifade ederek, "Türkiye'de kullanılan kredi vadesinin en efektifi 7 yıldır, vade uzadıkça taksit düşmüyor. Sorarsanız Önder kaç yıl alır? 7 yıl derim" dedi.
Editör: onur akbarlas

Bu haber 1014 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EMLAK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI