Bugun...Eğitim turizmi...

Tarih: 04-03-2016 17:20:08 + -


Rus iş adamı Victor Bikkenev, ’eğitim turizmi’ adı altında yeni bir yatırıma imza attı.


Eğitim turizmi...

ANTALYA’da iki ayrı Rus okulu bulunan iş adamı Victor Bikkenev, Konyaaltı İlçesi’nde 6 bin metrekaresi kapalı 7 bin 500 metrekare alanda 10 milyon TL’lik yatırımla yeni bir kampüs inşa etti. İki okulu yeni kampüste birleştiren Bikkenev, eğitim turizminde kişi başı yıllık 10 bin Euro’nun üzerinde gelir sağlandığını söyledi.
 
Rusya’daki ekonomik krizle başlayan ve geçen yıl Rus uçağının düşürülmesi, terör olayları gibi nedenlerle çok kötü bir sezon geçiren Antalya’da, Rus iş adamı Victor Bikkenev, ’eğitim turizmi’ adı altında yeni bir yatırıma imza attı. 16 yıl önce, Antalya’da yaşayan Rus vatandaşların çocuklarının Rusya Eğitim Bakanlığı müfredatına göre eğitim gördüğü Özel Rusya Uluslararası Okulu’nu açan iş adamı Victor Bikkenev, 10 yıl önce de yüksekokul düzeyinde Antalya International College of Tourism kurmuştu.
 
’Eğitim turizmi’ ile Kazakistan ağırlıklı olmak üzere Rusya, Azerbaycan ve diğer eski Sovyet ülkeleriyle Hindistan, Pakistan, Nijerya, İran gibi ülkelerden öğrenciler, eğitim için Antalya’ya geliyor. Mezun olanlara özel öğretim kurumu statüsünde diploma veriliyor. 
 
İki okulu da Lara’daki kiralık binada faaliyet gösteren iş adamı Bikkenev, Konyaaltı İlçesi Hurma bölgesinde 6 bin metrekaresi kapalı 7 bin 500 metrekare alanda 10 milyon TL’lik yatırımla yeni bir kampüs inşa etti. Ocak ayından itibaren okulların yeni kampüste faaliyete başladığını belirten Bikkenev, kampüsün yarı olimpik yüzme havuzundan sosyal- kültürel birçok aktivitenin de yapılabileceği iki binadan oluştuğunu kaydetti.
 
Yurtdışından gelen öğrencilere özel statüde turizm eğitimi verildiğini ve mezunların Antalya ve dünyanın pek çok ülkesindeki beş yıldızlı otellerde görev alabildiğini belirten Victor Bikkenev, kolejdeki eğitim- öğretim süresinin 2 yıl olduğunu dile getirdi. Bikkenev, 300’e yakın öğrenci bulunduğunu ve tamamının da yurtdışından geldiğini söyledi.
 
Bir öğrencinin yıllık eğitim- öğretim dönemindeki minimum Antalya’ya bıraktığı paranın 10 bin Euro olduğuna işaret eden Bikkenev, bunun adının ’eğitim turizmi’ olduğunu söyledi. Kolejde İngilizce eğitimler verilirken, Rusça, Almanca ve Türkçenin de yabancı dil olarak öğretildiğini belirten Bikkenev, Rus Okulu kısmında ise anadilin Rusça, yabancı dil olarak da İngilizce, Almanca ve Türkçe verildiğini kaydetti.
 
ABD VE AVRUPA İŞBİRLİĞİ
 
Bikkenev, kolejin turizm sektöründe dünyaca ünlü Amerikan Oteller Birliği Eğitim Enstitüsü’nden (AHLEI-American Hotel &Lodging Educational Institute) ve dünyanın en büyük turizm organizasyonu WTO’dan akredite olduğunu açıkladı. Bikkenev, Türkiye’de YÖK’ün de denklik verdiği Avrupa’daki Metropolitian Üniversitesi ile anlaşmalı olduklarını ve iki yıllık eğitim sonunda öğrencilerin burada da bir yıl daha eğitim gördükten sonra lisans diploması alabildiklerini ifade etti. 
 
UÇAK KRİZİ ETKİLEMEDİ
 
Rusya krizinin yurtdışından gelen öğrenci talebini çok etkilemediğini de belirten Victor Bikkenev, "Bizim öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 15’i Rus. Yaşanan tatsız olaylar sonrasında giden birkaç öğrenci oldu. Ancak Rusya’dan da Türkiye’ye dönen Rus- Türk evli çiftler var. Rusya’da okuyan çocuklarını şimdi aynı hizmetleri burada bulabildikleri için bizim okulumuza getiriyorlar" dedi. 
 
AÇILIŞI TURİZM HAFTASI’NDA
 
Yeni kampüsün açılışını nisan ayının ikinci haftası kutlanan Turizm Haftası’nda planladıklarını belirten Bikkenev, açılış için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Antalya yönetimi ve turizm camiasını davet ettiklerini kaydetti.
 
Editör: onur akbarlas

Bu haber 1185 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EĞİTİM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI