Bugun...Butik oteller de sıkıntı büyüyor.

Tarih: 18-02-2016 18:07:26 + -


Doluluk oranları dip yapmış durumda. Yatırımcı zarar yazıyor.


Butik oteller de sıkıntı büyüyor.

Türkiye genelinde, 2014 itibarıyla 74’ü işletme, 101’i yatırım belgeli (işletmeye geçiş aşamasında) olmak üzere 175 butik otel görünüyor! Belediye belgeli olanların sayısı bilinmemekle birlikte yüzlerle ifade ediliyor. Bakanlığın 2015 verileri henüz açıklanmadı. İstanbul’da turizm belgeli sayısı butik sayısı 31. Belediye belgeli olanlarla birlikte sayının bunun çok çok üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Geçen yılın kötü bitmesinin sürpriz olmadığını ifade eden TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 2015 başında doluluk ve gelirde çift haneli düşüş öngördüklerini, defalarca dile getirdiklerini kaydetti. Bu yılın daha zor olacağını belirten Bayındır, “İstanbul’da 20 bin yatak kapasitesi var. Açılmaya da devam ediyor. Açılan her otel başkasının pastasından pay alıyor” dedi. 

Önümüzdeki bir iki ayın çok önemli olduğunu dile getiren TUROFED Başkanı Osman Ayık da “Eğer bu iki ay rezervasyon alamazsak. 2016 son dakika satış karakterine girecek. İstanbul’a daha çok Ortadoğulu turist geliyor. Bu gerçeği görmeliyiz. Ürün kurgularımızı değiştirmeliyiz. Ortadoğulu turist için küçük odalar kifayetsiz. Batılı turist ise 3-4 günlük hafta sonu kaçamağı için İstanbul’u tercih ediyor” dedi. 

Daha çok 5 yıldızlıların verilerini baz alan STR Global’in saptamalarına göre, 2015’te İstanbul otellerinde doluluk oranı 1 puan gerileyerek %64 oldu. Odabaşı gelir %7 düştü ve 120 euroya geriledi. Geçen yıl 12 milyondan fazla turistin geldiği İstanbul’da en hızlı düşüş aralıkta oldu. Doluluk %9 düştü. Günlük satılan oda bedeli %12, odabaşı gelirler %19,8 düştü.

Oda fiyatı 20 euro seviyelerine düştü

Butik otel sahipleri durumu DÜNYA’ya anlattı. 

►Armada Hotel CEO'su Kasım Zoto: “STR verileri daha çok 5 yıldızlı oteller baz alınarak oluşturuluyor. Butik otellerde durumun daha kötü. Butikler daha çok Batılı, kültür turuna gelmiş, meraklı ve müze gezmeyi seven turiste hitap ediyor. Ancak son zamanlarda İstanbul’a gelen Batılı turist sayısı azaldı. Bu da hemen butikleri etkiliyor. İstanbul’a şu sıralar Ortadoğulu turist geliyor. Onlar da alışveriş yapan turistler, AVM’lere yakın otellere gidiyorlar. Kalabalık geldikleri için büyük odaları, rezidansları tercih ediyorlar. Butiklere gitmiyorlar.” 

►Özel Belgeli Butik Otelciler ve İşletmeciler Birşiği Derneği (OZBİ) Başkanı Zeynel Bozkurt: “Son dönemde yükseliş trendinde olan butik oteller için 2015 iyi geçmedi. İstanbul’da doluluk oranı %20’lere düştü. 100 - 400 euro aralığındaki fiyatlar 20 eurolara kadar düştü. İstanbul’da butik otel belgeli 17 otel var. Butik ruhsatı almak çok zor. Otelin 5 yıldız seviyesinde olması gerekiyor. Sultanahmet çevresinde ruhsatı olmadan kendine butik diyen çok fazla küçük otel var. Tarihi bir binada az odalı ve özgün döşenmiş otelini müşteriye böyle tanıtıyor. Geleceği parlak göremiyoruz. 150 civarında otel nisana kadar kapatma kararı aldı. Satılık sayısı arttı. Otel değerleri çok fazla düştü. Bankalar turizmciyi riskli müşteri sayıyor. Bu kışın en kötü kış oldu. Sultanahmet’te butik otelim var. Normalde kış sezonunda en düşük fiyat 100 euro. Bu fiyattan oda satamıyorum. 25 euroya satabiliyorum. Bu şimdi nasıl bir doluluk? Doldursak bile kazanamıyoruz. Şimdi hiç satışımız yok.” 

►Sultanhan Hotel Genel Müdürü Enis Akcan: “Butik otellerde maliyet yıldızlıdan yüksek. 5 yıldızlı fiyatı aşağıya çekince biz daha da zor durumda kalıyoruz. Butik otel müşteriye daha fazla hizmet vermek zorunda. Personel sayısı yüksek. Normalde oda fiyatımız 200-300 euro. Şimdi 100 eurodan satıyoruz. 100 euroda direnen çok az. Şu anda doluluk oranımız %7. Hiç satış yok, olacağa da benzemiyor.” 

►Oba Otel İşletmecisi Salih Çalışkan: “Turizmin kötü gidişinden İstanbul’da en çok butik oteller etkilendi. Satış yapmak için booking.com gibi sitelere mecbur bırakıldık. Verdiğimiz komisyonlar bel bükmeye başladı. 2016’dan daha çok endişeliyiz. Şu an otelde 2 odam dolu. Geçen yıla göre durum daha da kötü. Yılın böyle geçmemesi için patlamanın bir güvenlik problemi haline gelmemesi gerek.” 

►Sultanahmet Turizmciler Derneği (SULDER) Başkanı Yaşar Yavuz: “Geçen yıl şubatın ortasında 30-40’larda olan doluluk oranları 10- 15’lere düştü. Sultanahmet saldırısı tuz-biber oldu. Birçok otelin kredi borcu var. Ciddi anlamda işler kötü durumda. Kriz kapıda, üstelik geliyorum diye diye geliyor. Benim otelimde sadece 3 oda dolu. Acentelerin yerini alan online satış platformları komisyonu artırıyor. 45 odalı otelim için geçen yıl 60 bin TL komisyon ödedim diyen var.”

Çalışanlar endişeli

Otel çalışanı Salih Yücel, Taksim’de birçok işletmede işçilerin bir kısmının ücretsiz izine yollandığını dile getirerek “Tedirginiz. Ne olacak bilemiyoruz. İyileşir diye umdukça kötüleşiyor” dedi. Sultanahmet’te bir otelde resepsiyonist olan Mustafa Taş, “Turizm parlayan sektör olunca işi bilmeyen, paralı toprak ağaları girdi. Eş-dost çalıştırıyorlar. Bizim gibi eğitimli çalışanlara da işinize gelirse diyorlar. Ben üniversite mezunuyum. Yaza yurtdışına çıkıp devam edeceğim. Çok arkadaşım böyle. Hırvatistan’a gideceğim” diye konuştu.

Turizme yeni destek paketi pazartesi günü açıklanıyor

Zor bir dönemden geçen turizm sektörüne yeni bir destek paketi geliyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, yeni destek paketini Başbakan Davutoğlu’nun pazartesi günü açıklayacağını söyledi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, yeni paketle turizm sektörünün istediği desteklerin yüzde 85’inin gerçekleşeceğini açıkladı. Bakan, rezervasyon dönemi olduğu için turist getiren uçaklara verilecek 6 bin dolarlık desteği önceden duyurduklarını kaydetti. Mahir Ünal, Başbakan Davutoğlu’nun önümüzdeki haftalarda bir kültür paketi ve bir kültür eylem planı açıklayacağını da bildirdi.
Editör: onur akbarlas

Bu haber 1314 defa okunmuştur.

Etiketler : butik otel

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EMLAK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
 1. Osman Zeki Öner
 2. Osmanlı
 3. Kubat Ötme Bülbül
 4. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 5. Aytaç Doğan İç Benim İçin
 6. İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI